لوگوی آنتی ویروس ایرانی پازهر

چرا آنتی ویروس رایگان آواست 16.5 میلیون دلار جریمه شد؟

آواست، آنتی ویروس رایگانی که بخاطر جمع آوری اطلاعات کاربران 16.5 میلیون دلار جریمه شد.

لوگوی آنتی ویروس آواست

آنتی ویروس آواست Avast

آواست، آنتی ویروسی است که با داشتن میلیون ها کاربر در سراسر جهان و ارائه یک نسخه رایگان توانسته است سالها در بین بهترین آنتی ویروس های رایگان برای کامپیوتر قرار بگیرد.

آواست ادعا میکند که از ردیابی اطلاعات کاربران خود در اینترنت جلوگیری کرده و روی حفاظت از حریم خصوصی آنها حساس است اما حالا خبر رسیده است که این آنتی ویروس از سال 2014 تا 2020 اطلاعات وبگردی کاربران خود را جمع آوری کرده و به شرکتهای دیگر میفروخته است و از این راه درآمد چند ده میلیون دلاری بدست آورده است!

این جمع آوری اطلاعات به وسیله ی نرم افزار آنتی ویروس و افزونه ای که برای حفاظت از حریم خصوصی کاربر! روی مرورگر نصب میشود اتفاق افتاده است.

اطلاعاتی که آواست آنها را جمع آوردی میکرده است در نهایت منجر به استخراج باورهای مذهبی، نگرانی‌های سلامتی، گرایش سیاسی، موقعیت مکانی، وضعیت مالی و نظیر آنها استفاده می‌شده است که بعضی از شرکت ها حاضرند برای بدست آوردن این چنین اطلاعاتی میلیون دلار هزینه کنند.

شرکت ها از این اطلاعات برای مقاصد بازاریابی و نمایش تبلیغات هدفمند استفاده میکنند.

بیش از 100 شرکت مشتری این اطلاعات بوده اند و البته آواست هم از این راه درآمد خوبی داشته است اما اخیرا کمیسیون فدرال تجارت ایالات متحده آمریکا (FTC) علیه این شرکت که در مرکز آن در پراگ (پایتخت جمهوری چک) قرار دارد شکایتی ثبت کرده است که به محکومیت آواست منجر شد.

شرکت آواست علاوه بر جریمه ی مالی 16.5 میلیون دلاری به دلیل جمع آوری اطلاعات کاربران همچنین باید تمامی اطلاعات جمع آوری پیشین را نیز پاکسازی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *