آشنایی با آنتی ویروس ایرانی پازهر

آنتی ویروس پازهر
 
حمید پازهر
فارغ التحصیل مدیریت و برنامه ریزی آموزشی از دانشگاه فردوسی مشهد

معنی پازهر:ضد زهر،اگر زهر را به کامپیوتر نسبت بدهیم میشود همان ویروس.چون سیستم را از کار می اندازد درست مثل زهر که وارد بدن میشود. پس میتوانیم این طوری معنی کنیم: ضد ویروس یا آنتی ویروس.

اگر 10 درصد برنامه نویسی به مطالعه یا آموزش نیاز داشته باشد  90 درصد دیگر مربوط به علاقه و تمرین میشود.مثل رانندگی ماشین.شاید کسی باشد که گواهینامه رانندگی هم گرفته باشد اما به دلیل اینکه فقط دنبال گواهینامه بوده است (مدرک گرایی) و بعدش ماشین سوار نشده نتواند حتی یک رانندگی ساده با ماشین انجام دهد اما یکی هم باشد با اینکه گواهینامه ندارد اما چون از کودکی با ماشین آشنا بوده رانندگی را بهتر از هرکسی انجام میدهد

همان طور که همه میدانیم کسی که برنامه نویسی و به خصوص برنامه نویسی ویندوز را انتخاب میکنه تسلط نسبتا کاملی (نمیگویم کامل،چون نظر شخصی من این است که هیچ کسی در هیچ علمی کامل نیست.بخصوص که علم همیشه در حال توسعه و تکامل میباشد) بر کامپیوتر و کارهای عادی که میشه با یک سیستم انجام داد دارد.

اگر یادتان باشد ویروسی که چند سال پیش(البته همین الان هم هست.قانون پایستگی ویروس میگوید که ویروس از بین نمیرود فقط از سیستمی به سیستم دیگر منتقل میشود  ) بیشتر از همه سیستم ها را درگیر کرده بود ویروس شورتکات بود.طرز کار این ویروس هم این طوری بود که  همه ی فایلها و پوشه های داخل فلش را مخفی میکرد.البته نه مخفی به صورت عادی بلکه سوپر مخفی یا اصطلاحا سوپر هیدن.یعنی علاوه بر خاصیت مخفی بودن خاصیت سیستمی بودن هم به پوشه ها میداد تا کسی نتواند این فایلهای مخفی شده را به صورت عادی از حالت مخفی خارج کند و این فایلهای مخفی شده را داخل یک پوشه بدون نام و آیکون (چنانچه اطلاعاتی در مورد پوشه های بدون نام و آیکون نیاز دارید این صفحه را مطالعه بفرمائید) منتق میکرد و به جای آنها یک شورتکات داخل فلش درست میکرد که اسم آن شامل اسم خود فلش و حجم فلش بود.کاربر وقتی فلش را باز میکرد و چیزی به جز همان شورتکات نمیدید روی آن کلیک میکرد به امید اینکه فایلهای مخفی شده را ببیند اما همین که کلیک میکرد سیستم خودش هم ویروسی میشد.

تنها راهی هم که میشد بدون هیچ برنامه اضافی پوشه ها و فایلهارو از حالت مخفی درآورد استفاده از محیط داس یا همون دستورات Cmd  بود.

اوایل از همین محیط داس برای عادی سازی فایلها استفاده میکردم تا اینکه تعداد مراجعات زیاد شد و به فکردم افتاد برنامه این کارو بسازم تا کارا سریع تر پیش بره.اسمشم گذاشتم “آنتی هیدن” Pazahr Anti Hidden.

خب برنامه وقتی داشت دنبال فایلهای با خاصیت مخفی میگشت باید تک تک فایلها رو بررسی میکرد.ازینجا بود که به فکر استفاده بیشتر ازین افتادم.یعنی وقتی فایلی برای خاصیت مخفی بودن چک میشه ویروسی بودن فایل هم بررسی بشه که در اوایل این کار با توابع خیلی ساده ای انجام میشد و اسم برنامه هم شد “آنتی ویروس و آنتی هیدن پازهر”.اما امروزه علاوه بر آنتی هیدن ابزارهای خیلی بیشتری به برنامه اضافه شده و کار اصلی برنامه به ویروس یابی تغییر کرد و آنتی هیدن در کنار ابزاهای دیگر برنامه قرار گرفت.عبارت آنتی هیدن هم از اسم برنامه حذف شد و آنتی ویروس پازهر رسما متولد شد.

امروزه توابع برنامه خیلی پیشرفته تر شده و تا همین الان که دارم این متن رو مینویسم(اردیبهشت 1399) قابلیت شناسایی بیش از 2.8 میلیون فایل آلوده به برنامه اضافه شده و حدود 27 میلیون مورد دیگه در دست بررسی و آنالیزه ! که از طریق آپدیت اونا هم به دستتون میرسه.

مواردی که پازهر به عنوان فایل آلوده شناسایی میکنه در 99 درصد مواقع به طور صحیح این کار انجام میشه و بازهم چنانچه فکر میکنید فایلی به اشتباه به عنوان فایل آلوده در نظر گرفته شده میتونید از بخش تاریخچه وسپس فایلهای قرنطینه شده روی دکمه “گزارش به عنوان فایل بی خطر” کلیک کرده تا دوباره مورد بررسی قرار بگیره و در آپدیت های بعدی برنامه که روزانه و حتی ساعتی انجام میگیره این مورد لحاظ گردد.

 تا سال 1394 برنامه به طور رایگان در سطح اینترنت منتشر میشد تا اینکه به فکر ایجاد شماره سریال فعال سازی برای پازهر افتادم.البته همین الانم برنامه برای یک هفته رایگان عرضه میشه و بعد از اتمام این مدت ازتون شماره سریال میخواد.اگرم دقت کرده باشید قیمتش نسبت به برنامه های مشابه خیلی پایین تره (اینجا میتونید لیست و قیمت شماره سریال هارو ببینید) و خیلی وقتا ما فکر میکنیم اگر قیمت یه چیزی پایین باشه حتما چیز بدردنخوری هست وگرنه قیمتش انقدر کم نمیبود.البته من این مورد رو به خودتون واگذار میکنم و دوست دارم بعد از نصب برنامه نظرتون رو بشنوم که میتونید نظراتتون رو همین جا مطرح کنید یا از طریق صفحه ارسال پیام که داخل خود برنامه وجود داره نظرتون رو با ما به اشتراک بذارید.

به قول شاعر:

عطر آن است که ببوید                              نه آنکه عطار بگوید

هدف ما هم از شرح دادن قابیلت های برنامه نه تعریف و تمجید که آشنایی شما با برنامه قبل از دانلود و صرف ترافیک اینترنت و گذاشتن وقت برای دانلود میباشد.

با تشکر

حمید پازهر،سرپرست تیم برنامه نویسی آنتی ویروس ایرانی پازهر

با ما در تماس باشید:

نشانی ما :خراسان رضوی-خواف

فهرست