افزایش سرعت کامپیوتر و خالی کردن درایو پر شده ی ویندوز

چرا سرعت کامپیوتر کم میشود؟

کاهش سرعت سیستم های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز از آن دست مشکلاتی است که کاربران بعد از گذشت چند مدت از نصب ویندوز با آن روبرو میشوند.

کند شدن سرعت کامپیوتر و لپ تاپ علت های زیادی دارد.از جمله ویروسی شدن،رجیستری نامنظم،تکه تکه بودن فایلها(دیفرگ نبودن) و وجود فایلهای زائد و به دردنخور روی سیستم و به طور خاص درایوی که ویندوز در آن نصب شده است.

هر برنامه هنگام نصب یا حذف نصب ابتدا تعدادی فایل که جهت اجرا و و راه اندازی برنامه  موردنیاز است را از درون بسته نرم افزاری استخراج نموده ودر محل های پیشفرضی که به وسیله ویندوز مشخص شده اند(البته این محل های پیشفرض به وسیله خود کاربر قابل تغییر هستند)کپی میکند.بعضی وقت ها این فایلهای استخراج شده به دلایلی بعد از اتمام کار حذف نشده و به عنوان فایلهای غیرضروری داخل درایو ویندوز میمانند که این کار باعث اشغال فضای ذخیره سازی و پرشدن درایو ویندوز و به دنبال آن کاهش سرعت سیستم میگردد.

دانلود آنتی ویروس پازهر-افزایش سرعت سیستم

استفاده از آنتی ویروس پازهر(Pazahr Antivirus) جهت حذف فایلهای اضافی

جهت حذف فایلهای اضافی و غیرضروری به وسیله آنتی ویروس پازهر ابتدا وارد صفحه “ابزارها” شوید.
روی دکمه “فایلهای اضافی” کلیک نمایید.
در صفحه ی باز شده گزینه های متعددی پیش روی شماست که عبارتند از:

1-اسکن تمام درایوها
2-اسکن سریع
3-فایلهای اخیرا استفاده شده Recent History
4-تنظیمات

 • در صورت انتخاب گزینه اول یعنی همه ی درایوها،میتوانید هر درایوی را که میخواهید انتخاب نمایید تا اسکن در مورد آن درایو انجام گیرد.

 • اسکن سریع به بررسی پوشه هایی میپردازد که به صورت پیشفرض برای برنامه تعریف شده است یا کاربر در بخش تنظیمات پوشه هایی را به این لیست(یعنی لیست اسکن سریع) اضافه کرده باشد.اگرچه امکان حذف پوشه های پیشفرض نیز در بخش تنظیمات وجود دارد.

 • فایلهای اضافی و غیرضروری یافت شده،بعد از اسکن لیست شده و شما میتوایند از طریق دکمه هایی که پایین لیست قرار گرفته است آنها را به طور کامل حذف نمایید یا اینکه به سطل آشغال منتقل کنید.

دانلود آنتی ویروس پازهر-حذف فایلهای اضافی

حذف تاریخچه فایلهایی که اخیرا استفاده شده است:

 • با کلیک روی دکمه “فایلهای اخیرا استفاده شده” لیست فایلهایی که اخیرا از آنها استفاده کرده اید لیست خواهد شد.برای مثال فیلمهایی که تماشا کرده اید یا اسناد آفیس که با آنها سروکار داشته اید.همه ی این فایلها با جزئیات مربوط به هر کدام در این بخش نمایش داده میشوند.

  برای پاکسازی این لیست میتوانید از دکمه ای که به همین منظور در پایین صفحه قرار گرفته است استفاده نمایید:

  بدین منظور روی دکمه “پاکسازی تاریخچه فایلهای اخیرا استفاده شده” کلیک نمایید


  با کلیک روی دکمه “تنظیمات” میتوانید:

 • تعیین نمایید که جستجو در چه بازه زمانی انجام گیرد.

 • همین طور میتوانید اسکن سریع را سفارشی سازی نمایید و موارد پیشفرض این لیست را تغییر داده یا پوشه های جدید را به آن اضافه نمایید.

 • علاوه بر این در بخش”پوشه های صرف نظر شده” میتوانید پوشه هایی را تعیین نمایید تا اسکن در مورد آنها انجام نگیرد.به طور مثال تمام درایو D اسکن شود به جز پوشه هایی که در این لیست قرار دارند.

 • با کلیک روی دکمه “انتخاب نوع فایلها” میتوانید لیستی از فرمت هایی را ببینید که پازهر آنها را به عنوان فایل غیرضروری تشخیص میدهد.شما میتوانید این لیست را ویرایش نموده و مواردی را به آن اضافه نموده یا حذف نمایید.

دانلود آنتی ویروس پازهر-تنظیمات فایلهای اضافی
 • در بخش تنظیمات مربوط به اسکن سریع چنانچه گزینه “همه ی فایلهای موجود در این پوشه ها” فعال باشد،فرمت هایی که به عنوان فایل به دردنخور مشخص شده اند،نادیده گرفته خواهد شد و همه ی فایلهای موجود در پوشه ها به عنوان فایل غیرضروری لیست خواهند شد.(تصویر زیر):
 • همین طور چنانچه گزینه “حذف پوشه های خالی” را علامت بزنید،پوشه هایی که بعد از حذف فایلهای اضافی و  زائد داخل آنها خالی شده اند دوباره مورد بازبینی قرار میگیرد و چنانچه پوشه خالی شده باشد حذف میشود.
دانلود آنتی ویروس پازهر-تنظیمات فایلهای اضافی