افزودن برنامه یا فایل به لیست برنامه هایی که همزمان با شروع ویندوز اجرا میشوند.(افزایش سرعت بوت یا بالا آمدن ویندوز)

چرا برنامه های استارت آپ ویندوز مهم است؟

هنگامی که ویندوز شروع به کار میکند برنامه هایی هستند که در همان ابتدا آنها هم کار خود را آغاز کرده و اکثرا در پایین صفحه(کنار ساعت) یا همان Taskbar قرار میگیرند و این یعنی برنامه در حال اجراست.البته خیلی از برنامه ها هم هستند که با اینکه در حال اجرا هستند اما اثری از آنها در تسک بار مشاهده نمیشه  مثل برنامه هایی که برای راه اندازی ویندوز ضروری هستند یا ویروس ها.

ویروس ها و فایلهای مخرب از این قابلیت سوء استفاده کرده و با قرارگیری در فرایند استارت آپ ویندوز همان ابتدا اجرا شده و پیش از اینکه کاربر بتواند آنها را حذف کند آنها اقدامات پیشگیری کننده را انجام میدهند و با این کار مانع از دسترسی کاربر به بسیاری از بخش های کاربردی ویندوز میشوند.

افزایش سرعت بوت ویندوز با حذف برنامه های غیرضروری از استارت آپ

هنگامی که تعداد زیادی برنامه همزمان با شروع ویندوز اجرا شوند خواه ناخواه سرعت بالا آمدن ویندوز کمتر شده و بابد مدت زمان بیشتری صبر کنید تا ویندوز به طور کامل آماده استفاده شود.با مدیریت و حذف برنامه های غیرضروری میتوانید سرعت بالا آمدن ویندوز را بالا  ببرید.

برای ویرایش لیست این برنامه ها و حذف یا افزودن برنامه ای به این لیست میتوان از ابزارهای داخلی خود ویندوز استفاده کرد که در این صورت میتوان برنامه ای را از این لیست حذف کرد اما  امکان اضافه کردن به این لیست وجود ندارد(البته از طریق رجیستری میشود این کار را کرد که بحث مفصلی نیاز دارد).

چگونه یک برنامه یا یک فایل همزمان با شروع ویندوز اجرا شود؟ به طور مثال اجرای خودکار یک برنامه یا پخش یک آهنگ یا نمایش یک عکس هنگام شروع به کار ویندوز

برای افزودن هر نوع فایلی به این لیست اعم از نرم افزار،موزیک ،تصویر یا هر نوع فایل دیگری میتوان با دانلود آنتی ویروس و آنتی هیدن پازهر از این قابلیت نیز بهره برد.همین طور آنتی ویروس پازهر قابلیت حذف برنامه هایی که با شروع ویندوز اجرا میشوند را نیز دارا میباشد.

دانلود آنتی ویروس پازهر-استارت آپ ویندوز 7

مدیریت استارت آپ در ویندوز های اکس پی- 7 و 10

تصویر بالا مربوط به صفحه ی مدیریت برنامه های خوداجرا در ویندوز 7 است.این بخش که با عنوان Msconfig یا System Configuration شناخته میشود جزء ابزارهای داخلی خود ویندوز است که به وسیله مایکروسافت توسعه داده شده است.

برای دسترسی به این برنامه در ویندوزهای Xp-Vista و Seven:
بازکردن Run (فشردن همزمان کلید های پنجره و R ) و سپس تایپ عبارت Msconfig
در ویندوز سون (7) پس از بازکردن استارت در قسمت جستجو با تایپ عبارت Msconfig وسپس فشردن کلید Enter نیز میتوان به این برنامه دسترسی پیدا کرد.

برای دسترسی به لیست برنامه های خوداجرا روی تب Startup کلیک نمایید.

در ویندوز 10 از طریق Run میتوان به این برنامه دست پیدا کرد اما با تصویر زیر روبرو خواهید شد:

دانلود آنتی ویروس پازهر-استارت آپ ویندوز 10

علت نمایش این متن و این تصویر این است که مدیریت استارت آپ دز ویندوز 10 به تسک منیجر منتقل شده است.چنانچه روی عبارت Open Task Manager کلیک نمایید خواهید دید که تسک منیجر باز شده و شما به Startup هدایت شده اید.

در ویندوزهای دسته اول یعنی Xp و Seven کافی است تیک جلوی هر برنامه ای که نمیخواهید دوباره همزمان با شروع ویندوز اجرا را بردارید و روی Ok کلیک کنید تا دوباره که سیستم روشن شد آن برنامه به صورت خودکار اجرا نشود.برای فعال کردن دوباره هر برنامه میتوانید مجددا به همین بخش مراجعه نموده و تیک آن برنامه را فعال نمایید و تغییرات را تایید کنید.

در ویندوز 10 میتوانید روی برنامه راست کلیک نموده و از منوی باز شده گزینه Disable را انتخاب نمایید یا پس از انتخاب برنامه،گزینه Disable را که در پایین صفحه قرار دارد فشار دهید در هر دو صورت برنامه موقتا از لیست برنامه های خوداجرا خارج خواهد شد اما همچنان در رجیستری باقی خواهد ماند تا چنانچه تمایل به فعال سازی مجدد آن داشتید با فشردن دکمه Enable آن را فعال نمایید.

همان طور که در ابتدا گفته شد شما فقط قادر خواهید بود از اجرا شدن خودکار برنامه ها جلوگیری نمایید اما نمیتوانید فایلی را به این لیست اضافه نمایید.

توصیه ما این است با دانلود آنتی ویروس و آنتی هیدن پازهر برنامه های مورد نظر را به استارت آپ ویندوز اضافه نمایید.

استفاده از آنتی ویروس پازهر Pazahr برای مدیریت استارت آپ ویندوز و اجرای خودکار برنامه ها و فایل ها همزمان با شروع ویندوز

دانلود آنتی ویروس پازهر-مدیریت استارت آپ ویندوز

به طور مثال اجرای خودکار  یک برنامه یا پخش آهنگ یا نمایش عکس دلخواه هنگام شروع به کار ویندوز

آنتی ویروس و آنتی هیدن پازهر علاوه بر نظارت و اسکن برنامه های خوداجرای ویندوز همچنین ابزاری را جهت مدیریت این بخش در اختیار کاربر قرار میدهد.
آنتی ویروس پازهر را از پایین صفحه انتخاب نمایید.به بخش ابزارها رفته و روی دکمه “مدیریت برنامه های خوداجرا” کلیک نمایید تا وارد صفحه مدیریت استارت آپ شوید.(تصویر بالا)

 جهت جلوگیری از اجرای خودکار یک برنامه میتوانید آن را از لیست انتخاب نموده و روی دکمه “حذف” کلیک نمایید تا به طور کامل از رجیستری حذف شود.

برای افزودن فایل به این لیست و جهت اجرا یا باز شدن خودکار برنامه یا فای همزمان با شروع ویندوز روی دکمه”افزودن فایل به لیست برنامه های خوداجرا” کلیک نمایید تا صفحه ای مثل تصویر بالا ظاهر شود.از بین آیکون های پایین صفحه روی آیکون پوشه کلیک نمایید تا وارد بخش انتخاب فایل شوید.برای انتخاب فایل، هر پوشه ای که انتخاب میکنید فایلهای آن در سمت راست صفحه لیست میشود و شما میتوانید فایل دلخواه را انتخاب نمایید.پس از انتخاب فایل ،پازهر به طور خودکار اسم فایل را تشخیص داده و در کادر عنوان قرار میدهد.چنانچه تمایل داشتید میتوانید عنوانی دلخواهی برای این برنامه انتخاب نمایید تا در رجیستری با این نام ثبت شود.

حالا روی آیکون تایید (دکمه وسط) کلیک نمایید تا برنامه انتخاب شده به لیست برنامه های استارت آپ ویندوز اضافه شود.

جهت بازکردن پوشه ی محل قرارگیری هرفایل کافی است تا روی آن فایل دابل کلیک نمایید تا به پوشه  ی مورد نظر هدایت شوید.

 

منابع:

 

computerhope.com

howtogeek.com