آیا موبایل اندرویدی به آنتی ویروس نیاز دارد؟

اولین گزینه ای که بعد از هنگ کردن موبایل اندرویدی یا کند شدن سرعت آن به ذهنتان میرسد چیست؟

  • برنامه و بازی های سنگین؟

  • پایین بودن رم گوشی؟

  • کم آوردن سی پی یو؟

  • ویروسی شدن؟

بسیاری از کاربران گزینه آخر یعنی ویروس را عامل همه ی مشکلات گوشی در نظر میگیرند در صورتی که ویروسی شدن گوشی با ویروسی شدن کامپیوتر تفاوت زیادی دارد.

آیا باید دنبال دانلود و نصب آنتی ویروس روی گوشی باشیم؟

چرا موبایل اندرویدی ویروسی نمیشود؟

ویروس هایی که داخل کامپیوتر یا سیستم عامل ویندوز مشاهده میشوند عملا هیچ نوع خطری برای گوشی به حساب نمی آیند.چرا که قابلیت اجرا روی سیستم عامل اندروید را ندارند.

این ویروس ها فقط زمانی میتوانند مشکل ساز شوند که موبایل به کامپیوتر متصل باشد که آن هم در شرایط خاص و در صورتی که بتوان فایل های حافظه یا مموری گوشی را خواند میشود گفت گوشی ویروسی شده است که بعید میدانم ویروس بتواند به حافظه گوشی دسترسی پیدا کند.

البته بازهم تاکید میکنم ویروسی شدن در اینجا به معنی این است که داخل گوشی ویروس وجود دارد نه این که آن ویروس در حال اجراست که میتواند مثلا بین فایلهایی که از داخل کامپیوتر کپی کردیم آن هم داخل کارت حافظه یا حافظه گوشی کپی شده باشد اما وقتی شما مثلا یک ویروس با فرمت Exe  را داخل موبایل تان مشاهده کردید با خیال راحت با موبایل تان کار کنید چرا که حتی چنانچه روی آن فایل کلیک کنید بازهم هیچ اتفاقی نمی افتد.فقط کافیست آن فایل را حذف کنید.

بالاخره نیاز به ویروس کشی گوشی اندرویدی داریم یا نه؟

ویروس هایی که داخل گوشی مشاهده میشوند و حتی برای سیستم عامل اندروید طراحی شده اند بازهم قابلیت خرابکاری زیادی ندارند.چرا که بدترین کاری که یک ویروس میتواند انجام دهد شاید پاک کردن اطلاعات ارزشمندتان باشد که این مورد در گوشی های اندرویدی به تایید کاربر نیاز دارد و برنامه مخرب یا همان ویروس نمیتواند در پشت زمینه چنین کاری انجام بدهد.

هکرها و ویروس نویس ها از هر راهی شده میخواهند از اطلاعات شما پول دربیاورند پس بیشتر به دنبال سرقت اطلاعات هستند.بهترین کار هم برای جلوگیری از سرقت اطلاعات این است که به هر برنامه ای اجازه استفاده از اینترنت را ندهید که این مورد را میتوانید در تنظیمات خود اندروید انجام بدهید.

مواردی هم که داخل سیستم عامل اندروید به عنوان ویروس شناخته میشوند بیشتر تروجان(تروجان از قضیه معروف اسب تروا در یونان باستان گرفته شده) هستند.به این معنی که یک برنامه مخرب در قالب یک برنامه به ظاهر بی خطر روی گوشی نصب میشود و بعد از چندی شروع به نمایش تبلیغات آزار دهنده روی گوشی میکند.

نصب آنتی ویروس روی موبایل های اندرویدی فقط باعث سنگین شدن و کند شدن گوشی میشود چرا که عملا بخش آنتی ویروس این نرم افزارها کارایی خاصی ندارد و چنانچه نرم افزارهایی که قصد نصب آنها را دارید از منابع معتبری مثل گوکل پلی دانلود کنید در 99 درصد مواقع خطری شما رو تهدید نمیکند چون که خود گوگل پیش از اینکه برنامه ای را داخل فروشگاه نرم افزاری اش قرار دهد آن را از لحاظ ویروسی بودن  بررسی میکند .آن یک درصد هم برای این است که همیشه ویروس نویس ها یک قدم جلوتر از آنتی ویروس عمل میکنند.

 

سرعت گوشی مثل روز اول نیست و کند شده است؟پس به جز ویروس چه چیزی میتواند باعث پایین آمدن سرعت موبایلم شده باشد؟

هر برنامه ای که روی موبایل تان نصب میکنید برای اجرا نیاز به استفاده از منابع سخت افزاری سیستم مثل سی پی یو و رم دارد.هر چقدر برنامه های بیشتری دانلود و روی گوشی نصب کنید به همان مقدار از سرعت موبایل کم میشود.چرا که منابع سخت افزاری باید بین تعداد بیشتری برنامه تقسیم شود.

چنانچه دقت کرده باشید،آنتی ویروس های موبایل اکثرا دارای بخشی با عنوان اسکن فایهای اضافی میباشند.خب این اسکن دقیقا چه کاری انجام میدهد؟

برنامه ها برای اجرا نیاز به یک سری فایل دائم دارند که تا وقتی آن برنامه نصب است آن فایلها هم باید باشند و حذف یا دستکاری آن فایلها میتواند باعث اجرا نشدن یا خطای برنامه شود.
سری دیگر فایلهایی که برنامه ها با آن سروکار دارند با عنوان فایلهای موقتی یا Temporary شناخته میشوند.این فایلها در حین اجرای برنامه ساخته میشوند و حذف آنها صدمه های به کارکرد برنامه وارد نمیکند.برنامه هایی که برای افزایش سرعت موبایل ساخته میشوند دنبال این فایلها میگردند و آنها را حذف میکنند و از این طریق حافظه گوشی را آزاد میکنند که این کار هم تا حدی در بهبود سرعت اندروید موثر است.البته ما به طور مفصل درباره فایهای اضافی و حذف آنها در این پست صحبت کرده ایم که پیشنهاد میکنیم مطالعه بفرمائید: 

حذف فایلهای اضافی و افزایش سرعت ویندوز