لوگوی آنتی ویروس ایرانی پازهر

ویروس کشی کامپیوتر و لپ تاپ ویندوزی

ویروس یابی یا ویروس کشی چیست؟

ویروس یابی و مقابله با بدافزارهای مختلف کار اصلی نرم افزارهای آنتی ویروس است.
نرم افزار ضد ویروس، فایلهای مختلف را پایش کرده و با دیتابیس یا پایگاه داده ای که شامل امضاهای ویروس های مختلف است مقایسه میکند.
چنانچه فایلی با مشخصات پایگاه داده همخوانی داشته باشد، به عنوان فایل آلوده در نظر گرفته میشود که به این کار ویروس یابی میگویند.
آنتی ویروس برای اینکه بتواند جدیدترین تهدیدها و ویروس ها را شناسایی کند، نیازمند بروزرسانی مداوم پایگاه داده ی خود میباشد.

پس از اینکه فایل آلوده ای توسط آنتی ویروس شناسایی شد، بسته به تنظیماتی که در نظر گرفته شده است، آن فایل به قرنطینه منتقل شده یا به طور کامل حذف خواهد شد.
قرنطینه کردن فایل به این معنی است که که آن فایل به هیچ عنوان به دسترسی به دیگر بخش های کامپیوتر دسترسی نداشته و در واقع تا زمانی که در حالت قرنطینه قرار دارد هیچ گونه تهدید برای سیستم به حساب نمی آید.

ویروس کشی در واقع عمل از بین بردن ویروس های مختلف پس از شناسایی آنها میباشد.

چگونه کامپیوتر و لپ تاپ را ویروس یابی/ویروس کشی کنیم؟

برای شروع ویروس یابی به صفحه اسکن بروید.در این بخش چهار حالت اسکن در دسترس است.

1-اسکن تمام کامپیوتر:     تمام درایوها اسکن میشوند.
2-اسکن سریع:              فقط پوشه هایی اسکن میشوند که در لیست اسکن سریع قرار دارند.این لیست قابل ویرایش و تغییر است.
3-اسکن سفارشی:          میتوانید پوشه هایی را انتخاب نمائید تا فقط همان پوشه ها اسکن شوند.
4-اسکن کشیدنی:          در این حالت به راحتی میتوانید فایلها را از هر آدرسی انتخاب نمائید و داخل کادر مشخص شده رها کنید تا اسکن شوند.

پس از اینکه نوع اسکن را انتخاب نمودید روی دکمه ‘شروع اسکن’ کلیک کنید تا اسکن شروع شود.

تنظیمات اسکن

تنظیمات عمومی اسکن:

نمایش درصد پیشرفت اسکن

در تنظیمات اسکن میتوانید تعیین کنید که پیش از شروع ویروس یابی، به منظور نمایش درصد پیشرفت اسکن، تعداد فایلهایی که قرار است اسکن شوند بررسی شود.این ککار بسته به نوع اسکن و محل هایی که انتخاب شده است ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

چنانچه این گزینه فعال نباشد، به محض کلیک روی دکمه ی شروع اسکن، ویروس یابی آغاز خواهد شد.

اندازه ی فایلهایی که اسکن میشوند:

به صورت پیشفرض، آنتی ویروس فایلهایی تا 25 مگابایت را مورد بررسی و پایش قرار میدهد اما چنانچه قصد تغییر این اندازه را دارید میتوانید عددی بین 1 تا 100 مگابایت را تعیین نمائید.

هر چقدر این عدد بالاتر باشد، آنتی ویروس به زمان بیشتری برای اتمام ویروس یابی نیاز دارد چرا که فایلهای بیشتری میبایست اسکن شوند.

نوع فایلهایی که اسکن میشوند: 

آنتی ویروس در حالت عادی همه نوع فایل را ویروس یابی میکند.اما میتوانید این گزینه را تغییر دهید و تعیین کنید که فقط فایلهایی که فرمت خاصی دارند اسکن شوند.به عنوان مثال چنانچه فرمت exe را وارد نمائید آنتی ویروس فقط به دنبال فایلهایی میگردد که پسوند آنها exe باشد و به بررسی بقیه فایلها نمی پردازد.

تنظیمات اسکن سریع:

در اسکن سریع فقط آدرس هایی بررسی میشوند که از قبل به عنوان اسکن سریع در نظر گرفته شده اند.به صورت پیشفرض این لیست به وسیله آنتی ویروس تعیین میشود.در صورتی که خواسته باشید پوشه های جدیدی را به این لیست اضافه نمائید از آیکون پوشه که در پایین صفحه در نظر گرفته است استفاده نمائید یا آدرس را به صورت مستقیم در کادر مشخص شده وارد کنید.

تنظیماتی که برای اسکن عمومی در نظر گرفته اید در مورد اسکن سریع هم اجرا خواهد شد.

حذف ویروس های کامپیوتر و لپ تاپ

پس از تمام شدن مرحله ی ویروس یابی چنانچه فایل آلوده ای یافت شود صفحه ای مانند تصویر پایین نمایش داده میشود.برای ویروس کشی میتوانید فایلهای پیدا شده را به طور کامل حذف کنید.یا اینکه به قرنطینه منتقل کنید.

همچنین میتوانید از گزینه ی ارسال به آزمایشگاه استفاده نمائید تا لیست ویروس های پیدا شده برای توسعه دهندگان آنتی ویروس هم ارسال شود.البته این کار را میبایست قبل از حذف یا قرنطینه شدن فایلها انجام دهید.

قرنطینه کردن فابلها به این معنی است که ویروس از کامپیوتر شما حذف میشود اما یک نسخه ی تغییر یافته و رمزگذاری شده از آن در دسترس آنتی ویروس قرار میگیرد تا هر زمان خواسته باشید بتوانید فایل را  از حالت قرنطینه خارج کنید.این فایل رمزنگاری شده کاملا امن است و هیچ شباهتی به ویروس ندارد.