لوگوی آنتی ویروس ایرانی پازهر

مزایای استفاده از آنتی ویروس رایگان + معایب

مزایا و معایب استفاده از آنتی ویروس رایگان ؟

شاید برای همه ی ما استفاده از نرم افزارهای امنیتی رایگان یا به طور خاص تر آنتی ویروس های رایگان وسوسه انگیز باشد.اما این کار خوبی ها وبدی های خودش را دارد.

نرم افزار های آنتی ویروس برای تامین امنیت سیستم و ایمن نگه داشتن ما در مقابل ویروس ها و سایر تهدیدات ضروری هستند اما هنگام تهیه آنتی ویروس باید چند نکته را مد نظر داشت.

اینکه آنتی ویروس رایگان بهتر است یا پولی بحثی است که سالهاست در بین کاربران مطرح است و با وجود آنتی ویروس های زیادی که وجود دارد انتخاب بین آنها اندکی سخت شده است.

 

مزایا و معایب استفاده از آنتی ویروس رایگان

تفاوت عمده بین آنتی ویروس رایگان و پولی

در مورد تفاوت بین آنتی ویروس های رایگان و پولی چند تفاوت قابل توجه وجود دارد:

 

1-ویژگی های امنیتی:

آنتی ویروس های رایگان در مقایسه با نسخه پولی  معمولا ویژگی های حفاظتی کمتری ارائه میدهند.

ویژگی های که برای آنتی ویروس های پولی عرضه میشوند معمولا در نسخه رایگان در دسترس نیستند و همین کار باعث برتری نسخه های پولی نسبت به نسخه رایگان میشود.

2-بروزرسانی ها 

آپدیت هایی که برای آنتی ویروس های رایگان عرضه میشوند قابل مقایسه با نسخه پولی نیستند.

توسعه دهندگان آنتی ویروس سعی میکنند نسخه پولی را همیشه بروز نگه دارند تا در مقابل تهدیدهای تازه کشف شده واکنش به موقع داشته باشند چیزی که در نسخه رایگان وجود ندارد یا اگر هم وجود دارد دیرتر عرضه میشود که این کار باعث به خطر افتادن کامپیوتر شما در مقابل بدافزارها میشود

3-پشتیبانی:

یکی دیگر از تفاوت های عمده بین آنتی ویروس های رایگان و پولی به پشتیبانی آنها برمیگردد.

نسخه رایگان آنتی ویروس ها معمولا پشتیبانی ندارد یا اگر هم دارد پشتیبانی ضعیفی است و این بدان معنا است که چنانچه مشکلی برای برنامه پیش بیاید نمیتوان از پشتیبان نرم افزار درخواست راهنمایی کرد.

در مقابل نسخه پولی آنتی ویروس ها پشتیبانی به مراتب بهتری ارائه میدهند و هر کجا به مشکل خوردید میتوانید از پشتیبان راهنمایی بگیرید.

4-تبلیغات

از بزرگترین تفاوت های بین آنتی ویروس رایگان و پولی تبلیغات و آگهی هایی هستند که پس از نصب آنتی ویروس رایگان با آنها روبرو خواهید شد.

این نرم افزارهای به ظاهر رایگان درامدشان را از راه تبلیغات و بعضا فروش اطلاعات مشتری ها به دست می آورند.

5-قیمت:

شاید مهم ترین دلیلی که باعث میشود آنتی ویروس های رایگان را انتخاب کنیم قیمت آنها باشد چرا که برای دریافت نسخه رایگان آنتی ویروس هزینه ای پرداخت نمیکنید در مقابل نسخه پولی آنتی ویروس ها ممکن است بسیار گران باشد.

6-قابلیت اطمینان:

نهایتا یکی دیگر از تفاوت های عمده آنتی ویروس های رایگان و پولی بحث قابلیت اطمینان و اعتماد به آنها است.

آنتی ویروس های رایگان شاید به اندازه نسخه پولی قابل اعتماد نباشند و نتوانند از رایانه شما در مقابل همه تهدیدات محافظت کنند. 

مزایای استفاده از آنتی ویروس رایگان چیست؟

اگر به دنبال نرم افزاری هستید که حداقل میزان امنیت را برای شما فراهم کند، آنتی ویروس رایگان گزینه ی مناسبی است.

در اینجا به برخی از مهم ترین مزایای استفاده از آنتی ویروس رایگان اشاره میکنیم:

1-بدون هزینه:

 

بزرگترین مزیت استفاده از نرم افزارهای رایگان بدون هزینه بودن آنها است.چنانچه به دنبال تامین سیستم بدون پرداخت هیچ هزینه ای می باشید آنتی ویروس رایگان یک گزینه خوب به نظر می رسد.

2-راحتی استفاده

آنتی ویروس های رایگان گزینه های سفارشی کمی دارند و به همین دلیل کار کردن با آنها شاید راحت تر باشد.در واقع همان نرم افزار پولی با ویژگی ها و قابلیت های کمتر در دسترس شماست.
 

در اینجا یه برخی از مزایای استفاده از آنتی ویروس رایگان اشاره گردید.این دتسته از نرم افزارها اگرچه امنیت کاملی به ارمغان نمی آورند اما برای بسیاری از کاربران یک گزینه عالی به حساب می آید.

خطرات استفاده از آنتی ویروس رایگان چیست؟

یک نکته بسیار مهم که باید بدان توجه داشت این است که هکرها نیز از اینکه اغلب کاربران به دنبال آنتی ویروس رایگان هستند آگاه بوده و به همین دلیل دست به انتشار نرم افزارهای مخرب اما در قالب آنتی ویروس های رایگان میزنند.

بنابراین نرم افزارها را همیشه ار منابع قابل اعتماد و معتبر دانلود کنید.

از دیگر خطراتی که استفاده از آنتی ویروس های رایگان به دنبال دارد این است که تمام ویژگی های لازم برای ایمن نگه داشتن رایانه را دارا نمی باشند.ممکن است نسخه پولی یک نرم افزار به خوبی از عهده تامین امنیت سیستم براید اما نسخه رایگان همان نرم افزار در شناسایی و حذف برخی بدافزارها عملکرد قابل قبولی نداشته باشد.به عنوان مثال اسکن در لحظه آنتی ویروس های رایگان که میبایست به محض ایجاد فایل مخرب آن را شناسایی کند اغلب رضایت بخش نبوده و نمیتوان روی آن حساب باز کرد.

از آنجا که پایگاه داده ی آنتی ویروس های رایگان اغلب دیر به دیر بروزرسانی میشود بنابراین در مقابل جدیدترین تهدیدات واکنش مثبتی نداشته و قادر به شناسایی آنها نمی باشد.

ردیابی فعالیت های کاربر یکی دیگر از خطرات استفاده از آنتی ویروس های رایگان می باشد.نرم افزار بی سر و صدا این اطلاعات راجمع آوری کرده و به شرکت های دیگر می فروشد.

ویروس کامپیوتری

برتری آنتی ویروس های پولی نسبت به رایگان در چیست؟

1-بروزرسانی زودهنگام پایگاه داده:

توسعه دهندگان آنتی ویروس سعی میکنند تهدیدات جدید شناسایی شده را در اسرع وقت در اختیار کاربران خود قرار دهند تا از آنها در مقابل جدیدترین ویروس ها محافظت کنند در حالی که شاید ماه ها طول بکشد و آنتی ویروس رایگان این بروزرسانی را دریافت نکند و کاربر خود را در معرض تهدید قرار دهد.

2-پشتیبانی بهتر

چنانچه در نسخه غیررایگان به مشکلی برخورید تیم فنی در سریع ترین زمان ممکن نسبت به حل آن اقدام میکند در حالی که در نسخه رایگان این پشتیباتی وجود ندارد.

3-بروزرسانی خودکار:

نسخه ی پولی آنتی ویروس معمولا دارای آپدیت خودکار بوده تا در کوتاه ترین زمان ممکن جدیدترین تهدیدات را شناسایی کند در حالی که در یک آنتی ویروس رایگان شاید نیاز باشد این آپدیت ها را به صورت دستی دریافت کنید.

4-محافظت در برابر تهدیدات ناشناخته و مشکوک:

برخی نرم افزارها در نسخه تجاری خود دارای لایه های امنیتی هستند تا در مقابل تهدیدات ناشناخته و تهدیداتی که هنوز وارد دیتابیس نشده اند واکنش لازم را داشته باشند.این قابلیت در نسخه رایگان آنتی ویروس وجود ندارد.

5-ویژگی های پیشرفته و افزونه های کاربردی:

آنتی ویروس های پولی میتوانند دارای ویژگی های فرا امنیتی بسیاری باشند و از این طریق به بالا بردین امنیت رایانه کاربر کمک کنند.

چنانچه به دنبال تامین امنیت حداکثری برای کامپیوتر خود هستید خرید آنتی ویروس اورجینال میتواند یک گزینه بسیار بهتر باشد

کدام آنتی ویروس را انتخاب کنیم؟نسخه رایگان یا غیررایگان

اکنون که مزایا و معایب نرم افزار آنتی ویروس رایگان و پولی را می دانید، احتمالاً از خود می پرسید که کدام یک را باید انتخاب کنید. پاسخ به نیاز و بودجه شما بستگی دارد.
اگر به دنبال حداقل حفاظت هستید و از انجام برخی کارها برای ایمن نگه داشتن رایانه خود ناراحت نیستید، یک برنامه رایگان ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. اما اگر خواهان آرامش خاطر هستید که بدانید همیشه در برابر جدیدترین تهدیدات محافظت می‌شوید و برخی از ویژگی‌های امنیتی و حریم خصوصی اضافی را می‌خواهید، یک برنامه پولی ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.

هنگامی که صحبت از قیمت آنتی ویروس میشود معمولا بیشتر به قیمت توجه میکنیم تا به مدت زمانی که قرار است این آنتی ویروس فعال باشد.به عنوان مثال قیمت شماره سریال آنتی ویروس پازهر برای یک دوره 365 روزه فقط 45 هزار تومان است(پول یک بسته مدادرنگی).شاید این 45 هزار تومان را در نظر بگیریم اما 365 روز را توجهی نکنیم.
هر کدام از گزینه ها را که انتخاب نمودید مطمئن شوید که نرم افزار آنتی ویروس را از منابع قابل اعتماد دانلود می کنید تا از آلوده شدن ناخواسته رایانه خود به بدافزار جلوگیری کنید.

مطالب مرتبط:

لیست بهترین آنتی ویروس های رایگان برای ویندوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *