غیرفعال کردن گزینه Hidden برای فایلها و پوشه ها
سوپر هیدن کردن فایلها و پوشه ها

برای غیرفعال کردن گزینه hidden برای پوشه ها و فایها باید خاصیت سیستمی بودن را به آنها اضافه کرد که این کار به طور عادی در ویندوز امکان پذیر نیست.

هنگامی که تیک گزینه hidden غیرفعال شود چنانچه پوشه مخفی باشد نمیتوان آن را به حالت عادی برگرداند که در این حات پوشه به اصلاح سوپر هیدن شده است و همین طور بالعکس نمیتوان به صورت عادی و با رفتن به Properties آن را مخفی کرد.

استفاده از محیط و دستورات داس Dos برای سوپر هیدن کردن پوشه ها و بالعکس

برای این کار چنانچه از ویندوزهای 7 ،8 یا 10 استفاده میکنید در قسمت سرچ ویندوز (منوی استارت ) عبارت Cmd را تایپ نمایید تا وارد صفحه Command Prompt شوید.
راه دیگر که در همه ی ویندوزها میتوان به داس دست پیدا کرد این است که ابتدا کلیدهای پنجره و  R  را از روی صفحه کید همزمان با هم فشار دهید.(Win + R)

بعد ازین کار صفحه مربوط به Run  که معمولا در پایین صفحه سمت چپ قرار دارد باز میشود.

در پنجره باز شده عبارت Cmd  را تایپ نمایید و اینتر را بزنید تا وارد محیط داس شوید(اگر میخواهید بیشتر با داس Dos آشنا شوید اینجا را مطالعه نمایید – مفیدترین و کاربردی ترین دستورات داس )

پنجره باز شده برخلاف ظاهر نه چندان خوشایندش کارهای بسیاری برای انجام دادن دارد که چنانچه با آنها آشنا باشید میتوانید بسیاری از مشکلات رایج سیستم را فقط با تایپ چند دستور ساده رفع نمایید.

در این پنجره کافیست عبارت مقابل را تایپ نمایید(بزرگی و کوچکی حروف مهم نیست)

“Attrib +s +h +r “Address

 

به جای Address  آدرس فایل یا پوشه ی مورد نظر را بنویسید.

  • به ترتیب دستورات توجه نمایید.
  • به فاصه بین هر کدام از نوشته ها توجه کنید(بین هر کدام از دستورات حداقل یک Space قرار دارد).
  • چنانچه فاصه خالی در بین آدرسی که تایپ میکنید وجود دارد حتما آدرس را بین دو  ”  قرار دهید.
  • چنانچه حوصله تایپ آدرس را ندارید میتواید بعد از اینکه دستور را نوشتید فایل مورد نظر را بکشید و داخل محیط (احتمالا سیاه رنگ) داس رها کنید تا به طور خودکار آدرس فایل به آخر دستور اضافه گردد

کافیست اینتر را بزنید تا تغییرات را مشاهده کنید.حالا شما یک فایل مخفی با خاصیت سیستمی دارید که نمیتوان به طور عادی آن را از حالت مخفی خارج کرد.

چنانچه سوالی دارید در قسمت نظرات مطرح نمایید.