لوگوی آنتی ویروس ایرانی پازهر

نرم افزار کرک شده چیست؟

نرم افزار کرک شده چیست؟

نرم افزار کرک شده،هک شده و قفل شکسته اصطلاحاتی هستند که هر سه به یک نوع نرم افزار اشاره میکنند.

کرک(Crack) بیشتر برای نرم افزارهای ویندوزی کاربر دارد.

در مورد نرم افزارهای اندرویدی از مود(Mod) استفاده میشود.

و در مورد افزونه های مدیریت محتوای سایت مانند وردپرس واژه ی نال شده(Nulled) به کار میرود.

همه ی این اصطلاحات، کرک شده، مود شده یا نال شده به نرم افزار یا فایلی اشاره دارند که برخی قابلیت های آن به وسیله ی شخصی غیر از شخص یا شرکت اصلی توسعه دهنده ی نرم افزار و برای مقاصد خاصی دستکاری شده است.

کرک کردن نرم افزار به دلایل گوناگونی انجام میشود.اما مهم ترین دلیلی که یک نرم افزار را کرک میکنند این است که قابلیت هایی که باید به وسیله خرید کدفعال سازی آنها را فعال کرد به صورت رایگان در دسترس قرار گیرد.

شاید مهم ترین نرم افزار کرک شده ای که خیلی ها از آن استفاده میکنند همین ویندوز باشد.

شرکت مایکروسافت برای اینکه بتواند از ویندوز درامدی داشته باشد کد فعال سازی آن را به فروش میرساند.اما خیلی ها توان پرداخت این هزینه ی سنگین را ندارند و به همین دلیل از نسخه کرک شده یا غیرقانونی آن استفاده میکنند.

به صورت عادی چنانچه از ویندوز اورجینال استفاده کنید پس از اتمام دوره ی رایگان میبایست شماره سریال آن را وارد کنید در غیر این صورت برخی از آپدیت های ضروری و امنیتی را دریافت نخواهید کرد و به بعضی از قسمت های ویندوز هم دسترسی ندارید.

کاری که کرک کردن انجام میدهد این است که آن بخشی که مربوط به بررسی و صحت سنجی قانونی بودن ویندوز یا هر نرم افزار دیگری است را از کار می اندازد و به این ترتیب محدودیتی در استفاده از نرم افزار ندارید. 

تفاوت نرم افزار کرک شده با اصلی؟

هدف از کرک کردن نرم افزارها به انگیزه ی شخصی بستگی دارد که این کار را انجام میدهد.

اما به صورت کلی عملکرد نرم افزار کرک شده با اورجینال تفاوت خاصی ندارد جز اینکه بخش بررسی قانونی بودن شماره سریال در نرم افزار غیرفعال شده است.

جدای از این ها چنانچه  نرم افزاری را خریداری کنید طبق شرایط و ضوابطی که تولید کننده نرم افزار در نظر گرفته است و در هنگام نصب هر نرم افزاری به اطلاع شما میرسد هم تولید کننده و هم کاربر موظف به رعایت برخی قوانین میشوند اما این شرایط و قوانین در مورد نرم افزارهای کرک شده وجود ندارد و چنانچه این گونه نرم افزار های به اصطلاح هک شده هر بلایی سر سیستم شما بیاورند خود شما مسئول آن هستید چرا که به صورت غیرقانونی از آن استفاده میکنید.

 

استفاده از نرم افزار کرک شده قانونی است؟

در کشورهایی که عضو قانون کپی رایت هستند، خیر.

چنانچه در این کشورها از  نسخه غیرقانونی یا کرک شده استفاده کنید با دردسر روبرو خواهید شد.تفاوتی هم نمیکند که از چه زمانی روی سیستم شما نصب است.

برای تولید نرم افزارها مانند هر اثر دیگری زحمت زیادی کشیده شده است.حال آنکه با هک کردن یا کرک کردن نرم افزار این زحمات نادیده گرفته میشود و کاربر بدون اینکه وجهی به سازنده بپردازد از خدمات آن استفاده میکند که مطمئنا این کار باعث نارضایتی سازنده است.پس از نظر اخلاقی هم کار درستی نیست.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *